Strukturovaný životopis – vzor ke stažení
Nejdu na VŠ: kam tedy dál?

Ať už jste nestihli podat přihášku, neuspěli u přijímacích zkoušek nebo jste změnili rozhodnutí, nezoufejte, stále si můžete vybrat z mnoha dalších alternativ. A nakonec vám jedna z nich může vylepšit životopis a udělat z vás zajímavějšího kandidáta na budoucí zaměstnání. Jaké řešení tedy zvážit, nejdete-li hned po střední škole na vysokou?

Dočasné zaměstnání

Statut studenta ztratíte s posledním prázdninovým dnem a pokud do té doby neurčíte své plány, budete se muset zaregistrovat na pracovním úřadě. Stát za vás tak bude platit sociální a zdravotní pojištění, ale vy se budete muset snažit najít své pracovní uplatnění, pomoci vám v tom můžou třeba personální agentury nebo různé webové stránky s pracovními nabídkami. Nevýhodou této varianty není jen ztráta statutu studenta, ale především si dejte pozor, že spousta lidí nemá po delší pracovní zkušenosti náladu vracet se zpět ke studiu. Samozřejmě to ale nemusí být pravidlem. Na druhou stranu vám to ale umožní finančně se osamostatnit, našetřit tak na vaše budoucí plány, ale hlavně získáte i důležité pracovní zkušenosti.

Práce v zahraničí

Práce v zahraničí sice není pro všechny, na druhou stranu je to ideální způsob, jak si  zlepšit jazykové schopnosti, získat zahraniční pracovní praxi, vydělat si peníze a navázat kontakty i mimo Českou republiku. Někoho může lákat třeba pobyt au pair, tedy pobyt v hostitelské rodině, kde pomáháte starat se o děti a domácnost, jiní třeba upřednostní dobrovolnictví nebo další pracovní možnosti. V dnešní době již existuje spousta agentur zprostředkovávající práci v zahraničí, stejně tak ale můžete hledat i sami přes internet.

Jazyková škola

Jazyková škola je řešení především pro ty, kteří se chtějí dále vzdělávat, naučit se cizí jazyk a neztratit statut studenta. Jazykové kurzy budete navštěvovat asi jen 20 hodin týdně, budete si tak moci najít i zaměstnání na poloviční úvazek. Jediná nevýhoda je, že roční program vyjde zhruba na 30 000 Kč.

Studium jazyka v zahraničí

Jazyk můžete vyrazit studovat i do zahraničí. Ač je tato varianta o dost dražší, o to bude vaše jazykové studium efektivnější, pobyt v cizí zemi vás totiž bude nutit cizím jazykem neustále mluvit. Oblíbené jsou třeba alespoň tři měsíce dlouhé kurzy angličtiny spojené se stáží nebo prací, nabízí je především agentury specializující se v jazykových pobytech v zahraničí.

Vyšší odborné školy
Výhodou vyšší odborné školy je především to, že si stále zachováte statut studenta. Za vyšší odborné školy budete muset sice platit 2 500-5 000 Kč za rok, na druhou stranu ale získáte absolutorium a praktické pracovní zkušenosti z oboru.KOmentáře

By Eva Kaluzova on Leden 18th, 2012 at 14:36

Zajímavý článek, já osobně bych asi vyrazila do zahraničí….

Já bych taky razil na zkušenou do zahraničí.

 

Vložte komentář

Home | »